Hathajóga

Hathajóga, jako systém nenáročných a jednoduchých jógových cvičení, je spojením dvou energií sluneční (ha) a energie měsíční (tha), mužského a ženského principu, spojení protichůdných pólů do jednoho harmonického celku.

Lekce začíná relaxací, která přináší fyzické i mentální zklidnění. Následují průpravné zahřívací cviky a ásanová praxe. Lekce je zakončena pránájámou a relaxací. Každá lekce je úplně jiná, avšak komplexní co do pozic a zapojení svalů celého těla.

Hathajóga se stala tzv. nejjednodušší (fyzicko-mentálním tréninkem) cestou vedoucí k harmonii těla, duše a mysli a je zaměřena především na vhodné a bezpečné zaujetí ásan a správné držení těla, zvládnutí dechových technik, relaxačních, koncentračních a částečně i meditačních technik. Hathajóga se zaměřuje především na zpružnění a zpevnění páteře, velkých kloubů a svalů, které mají tendenci ke zkracování. Zlepšuje držení těla, vyrovnává svalové disbalance a pomáhá uvolňovat svalové spasmy v oblasti páteře, čímž odstraňuje či eliminuje její časté bolesti. Pomáhá i při migrénách, dýchacích a oběhových onemocněních.

Díky pomalému tempu je hathajóga vhodná pro široký okruh lidí.